A powered winch pulls a 75.5-kg box up a frictionless ramp of height h = 5.35 m
ID: 1325219 • Letter: A
Question
A powered winch pulls a
75.5-kg
box up a frictionless ramp of height
h = 5.35 m
by a cable as shown in the figure below. The ramp rises at an angle
? = 26.0
A powered winch pulls a 75.5-kg box up a frictionless ramp of height h = 5.35 m by a cable as shown in the figure below. The ramp rises at an angle ? = 26.0° above the horizontal. The box, starting from rest at the bottom, steadily accelerates at 1.80 m/s2 to a final speed of 6.63 m/s at the top. (a) the average power P delivered by the winch (via the cable's tension) to the box while being pulled up the ramp (b) the instantaneous power P delivered by the winch to the box at the top of the rampExplanation / Answer
T - mgsin theta = ma
T = mg sin theta + ma
T = 75.5x 9.8 x sin 26 + 75.5 x 1.8
T = 460.25 N
instantaneous power = force x velocity = 460.25 x 6.63 = 3051.46 W
time taken to rise up
v = at
t = 6.63 / 1.8
t = 3.68 s
total energy imparted to the block = Potential energy = mgh = 75.5 x 9.8 x 5.35 = 3958.46 J
time taken = 3.68 s
Average power = Energy / time = 3958.46/3.68 = 1075.66 W
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.