A power line carries a DC current of I = 29 A in a direction = 41° east of magne
ID: 1578231 • Letter: A
Question
A power line carries a DC current of I = 29 A in a direction = 41° east of magnetic north through an open field, in a location where the Earth’s magnetic field is horizontal and its strength is B = 0.61 G.
D: In what direction(s) could you orient the current flow to maximize the magnetic force acting on the wire?
E: In which of the directions that correctly answer part (d) is the magnetic force on the wire up?
F: If the wire is oriented so that the current flows in the direction you chose for part (e), what would the mass per unit length of the wire, , in grams per meter, need to be for the magnetic force to balance the weight of the wire?
Explanation / Answer
magnetic north is along -j.
(D) F = IL X B = I L B sin(theta)
when theta = 90 deg then , force will be maximum.
so when current is to east or west.
(or current is up or down)
(E) F -> k
and B -> -j
then IL^ will be along -i.
hence to the west.
(F) I L B = (mu L ) g
I B = mu g
29 x 0.61 x 10^-4 = mu (9.8)
mu = 1.805 x 10^-4 kg/m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.