PLEASE HELP AND SHOW WORK Question from Material in Chapter 17 A charge of -1.0
ID: 1324457 • Letter: P
Question
PLEASE HELP AND SHOW WORK
Question from Material in Chapter 17 A charge of -1.0 C is located on the y-axis 1.0 m from the the coorrdinates (U.l origin at while a second charge of +1.0 C is located on the x-axis 1.0 in from the origin at the coordinates (1,0). Determine the value of the following quantities at the origin. The magnitude of the electric field, (6 points) The direction of the electric field, (1 points) lie electric potential (assuming the potential is zero at infinite distance). (S points) and l'he energy needed to bring a +1.0 C ellarge to this position from infinitely far away. 7 pointsExplanation / Answer
The electric field along the y axis is
Ey = k q1 / R^2 = (8.99x10^9) (1) / (1)^2 = (8.99x10^9 N/C) j
The electric field along the x axis is
Ex = k q2 / R^2 = (8.99x10^9) (1) / (1)^2 = (8.99x10^9 N/C) i
The net field is
E = Sqrt [ Ex^2 + Ey^2 ] = Sqrt [ (8.99x10^9)2+ (8.99x10^9) ^2 ] = 1.27x10^10 N/C
Direction is
theta = tan^-1 (Ey/Ex) = tan^-1 ((-8.99x10^9) /(8.99x10^9)) = 135
b)
The electric potential is
V =V1 + V2 = kq1 /R + k q2 /R = (8.99x10^9) (1) / (1) + (8.99x10^9) (1) / (1) = 1.798x10^10 volts
c) Work done in bringin a charge from infinity is
W = V x q = 1.798x10^10 ( 1 C) = 1.798x10^10 volts
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.