Two long, straight parallel wires are 10.0cm apart and carry 4.80A currents in t
ID: 1322017 • Letter: T
Question
Two long, straight parallel wires are 10.0cm apart and carry 4.80A currents in the same direction.
A. Find the direction of the magnetic field at point P1, midway between the wires. ANSWER: ZERO
B. Find the magnitude of the magnetic field at point P1, midway between the wires. ANSWER: O T
C. Find the direction of the magnetic field at point P2, 27.0cm to the right of P1. ANSWER: Directed to top of page.
Two long, straight parallel wires are 10.0cm apart and carry 4.80A currents in the same direction. A. Find the direction of the magnetic field at point P1, midway between the wires. ANSWER: ZERO B. Find the magnitude of the magnetic field at point P1, midway between the wires. ANSWER: O T C. Find the direction of the magnetic field at point P2, 27.0cm to the right of P1. ANSWER: Directed to top of page. D. Find the magnitude of the magnetic field at point P2, 27.cm to the right of P1. HELP?Explanation / Answer
B = ??I/2?r
(1) Since the current is moving in the same direction, the magnetic field at mid-point between the two wires cancels each other out. Thus, B = 0.
2)Since the current is moving in the same direction, the magnetic field at mid-point between the two wires cancels each other out. Thus, B = 0
3)At P2, the 2 magnetic fields are additive
B1 = (4?x10^-7)(4.8)/2?(0.17) =9.6*10^-7/0.17=56.4*10^-7
B2 = (4?x10^-7)(4.8)/2?(0.26) =9.6*10^-7/0.26=36.9*10^-7
B(net) = 9.2x10^-6 Tesla
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.