A billiard ball of mass m = 0.150 kg hits the cushion of a billiard table at an
ID: 1320597 • Letter: A
Question
A billiard ball of mass m = 0.150 kg hits the cushion of a billiard table at an angle of ?1 = 54.0? at a speed of v1 = 2.80 m/s. It bounces off at an angle of ?2 = 45.0? and a speed of v2 = 2.10 m/s.
a) What is the magnitude of the change in momentum of the billiard ball?
Explanation / Answer
Final momentum of the ball is
Pfx = - mVf cos 45
= -(0.15)(2.1) cos 45
= - 0.2227 kgm/s
Pfy = m Vf sin 45
= (0.15)(2.1) sin 45
= 0.2227 kgm/s
Initial momentum of the ball is
Pix = m Vi cos 54
= (0.15)(2.8) cos 54
= 0.2469 kgm/s
Piy = m Vi sin 54
= (0.15) (2.8) sin 54
= 0.3398 kg m/s
Change in momentum is
Px = (-0.2227) - (0.2469 ) = -0.4696 kg m/s
Py = (0.2227) - (0.3398) = - 0.1171 kgm/s
magnitude is ? [Px^2 + Py^2 ] = ?[ 0.4696)^2 + (0.1171)^2 ]
= 0.484 kg m/s
angle is
? = tan^-1 (Py/ Px) = tan^-1 (0.1171/ 0.4696)
= 14 o
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.