A billiard ball of mass m = 0.150 kg hits the cushion of a billiard table at an
ID: 1320628 • Letter: A
Question
A billiard ball of mass m = 0.150 kg hits the cushion of a billiard table at an angle of ?1 = 54.0? at a speed of v1 = 2.80 m/s. It bounces off at an angle of ?2 = 45.0? and a speed of v2 = 2.10 m/s.
a) What is the magnitude of the change in momentum of the billiard ball?
Explanation / Answer
p1=m*v1*sin(theta1)
=0.15*2.8*sin(54)
=0.339 kg*m/sec
and
p2=m*v2*sin(theta2)
=0.15*2.1*sin(45)
=0.222 kg*m/sec
a)
chenge in momentum dp=p1-p2
=0.339-0.222
=0.117 kg*m/sec ....is answer
b)
the momementum changes its initial direction is =(90-theta1)+(90-theta2)
=180-(theta+theta2)
=180-(54+45)
=81 degrees ....... is answer
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.