4. A force acts on a 5 kg object initially at rest at the origin. The x and y ax
ID: 1320181 • Letter: 4
Question
4. A force acts on a 5 kg object initially at rest at the origin. The x and y axis are in a horizontal plane and the object slides along a frictionless surface. A) Find the acceleration of the object in the x direction. B) What is the velocity of the object in the x direction after 4 seconds? C) How far does the object travel in the x direction in 4 seconds? D) Find the acceleration of the object in the y direction. E) What is the velocity of the object in the y direction after 4 seconds? F) How far does the object travel in the y direction in 4 seconds? G) What is the velocity of the object after 4 seconds? Write your answer in component form. H) What is the velocity of the object after 4 seconds? Write your answer in terms of magnitude and direction. I) What is the displacement of the object after 4 seconds? Write your answer in component form. J) What is the displacement of the object after 4 seconds? Write your answer in terms of magnitude and direction.
Explanation / Answer
A) ax = Fx/m = 3/5 = 0.6 m/s^2
B) Vx = vox + ax*t = 0.6*4 = 2.4 m/s
C) x = 0.5*ax*t^2 = 0.5*0.6*4*4 = 4.8 m
D) ay = Fy/m = 4/5 = 0.8 m/s^2
E) Vy = voy + ay*t = 0.8*4 = 3.2 m/s
F) y = 0.5*ay*t^2 = 0.5*0.8*4*4 = 6.4 m
F) V = 2.4i + 3.2 j
H) V = sqrt(Vx^2+vy^2) = 4 m/s direction = tan^-1(vy/vx) = 53.13
I) s= 4.8i + 6.4 j direction = 53.13
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.