4. A company\'s leadership has proposed a new policy that will allow certain emp
ID: 3046305 • Letter: 4
Question
4. A company's leadership has proposed a new policy that will allow certain employees to work a schedule of four 10-hour days per week instead of the current five 8-hour days per week The company randomly surveys employees in the two affected departments, the marketing department and the production department, to determine if they agree or disagree with the proposed change. The resuts of the survey are given below; each of the cel counts represents the number of emplovees Agree Disagree Marketing24 Production 17 12 Assume you select one employee who was surveyed at random. What is the probability that... (a) ...the employee disagrees with the proposed change? (b) ...the employee works in the marketing department? (c) ...the employee agrees with the proposal, given that s/he works in the production department? (d) ...the employee works in the production department, given that s/he agrees with the proposal? 5. Again, consider the scenario and survey results from Question #4. This time, assume you select two employees who were surveyed at random. What is the probability that.. (a) ...the two employees work in different departments? (b)the two employees have different opinions on the proposal? (c) ...the two employees have the same opinion on the proposal and work in the same department?Explanation / Answer
a) P(disagree) = (9+12)/ 62 = 21/62
b) P(marketing) = (24 +9)/ 62 = 33/62
c)
P(agrees|prduction) = 17/(17+12) = 17/29
d)
P(production|agree) = 17/(17 + 24) = 17/41
Please rate
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.