4. A company uses sodium carbonate, soda ash, as a base in manufacturing its pro
ID: 1075952 • Letter: 4
Question
4. A company uses sodium carbonate, soda ash, as a base in manufacturing its products, and must continuously analyze its materials. If a sample of soda ash weighs 1.2224 grams and requires 17.11 ml of 0.1288 M hydrochloric acid to titrate the base, calculate the % sodium carbonate in the original soda ash sample. Make sure that you write the correct equation and balance it. (15 points) If your job also included obtaining the sample from a 50 lb bag of soda ash from the vendor, describe in detail how you might sample the bag to obtain a representative sample. Is there a problem with the value of this soda ash? Would you recommend purchasing it?Explanation / Answer
Balanced equaiton is,
Na2CO3 (aq.) + 2 HCl (aq.) -------------> 2 NaCl (aq.) + H2O (l) + CO2 (g)
Moles of HCl required = Molarity * volume / 1000 = 0.1228 * 17.11 / 1000 = 0.002101 mol
from the balanced equation,
2 mol HCl consumes 1 mol Na2CO3
then,
0.002101 mol of HCl consumes 1 * 0.002101 / 2 = 0.001050 mol of Na2CO3
Now,
Mass of N2CO3 = moles * molar mass = 0.001050 * 106 = 0.1114 g.
% by mass of Na2CO3 in soda ash = Mass of Na2CO3 * 100 / Mass of soda ash = 0.1114 * 100 / 1.2224 = 9.110 %
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.