The power supplied to a typical black-and-white television set is 94 W when the
ID: 1316445 • Letter: T
Question
The power supplied to a typical black-and-white television set is 94 W when the set is connected to 120 V. (a) How much electrical energy does this set consume in 1 hour?J
(b) A color television set draws about 2.5 A when connected to 120 V. How much time is required for it to consume the same energy as the black-and-white model consumes in 1 hour?
min The power supplied to a typical black-and-white television set is 94 W when the set is connected to 120 V. (a) How much electrical energy does this set consume in 1 hour?
J
(b) A color television set draws about 2.5 A when connected to 120 V. How much time is required for it to consume the same energy as the black-and-white model consumes in 1 hour?
min (a) How much electrical energy does this set consume in 1 hour?
J
(b) A color television set draws about 2.5 A when connected to 120 V. How much time is required for it to consume the same energy as the black-and-white model consumes in 1 hour?
min
Explanation / Answer
a)
Here,
Power = 94 W
Energy = Power * time
Energy = 94 * 3600
Energy = 338400 J
it will consume 338400 J
b)
Power of TV = VI
Power = 120*2.5
Power = 300 W
Now . Energy = Power * time
338400 = 300 * t
t = 1128 s
t = 18.8 min
it wil take 18.8 min to consume the same amount of energy
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.