The power supplied to a typical black-and-white television set is 96 W when the
ID: 1291028 • Letter: T
Question
The power supplied to a typical black-and-white television set is 96 W when the set is connected to 120 V.
The power supplied to a typical black-and-white television set is 96 W when the set is connected to 120 V. (a) How much electrical energy does this set consume in 1 hour? Your response differs significantly from the correct answer. Rework your solution from the beginning and check each step carefully. J (b) A color television set draws about 2.8 A when connected to 120 V. How much time is required for it to consume the same energy as the black-and-white model consumes in 1 hour?Explanation / Answer
a)
Energy = Power * Time
where energy is in joules, power in watts and time in seconds.
E = 96W * 3600 s
E = 345600 J
[ 345.6 kJ ]
b)
Power used by color set = 120 v * 2.6 A = 312 W
Time = Energy / Power = 345600 / 312
Time = 1107.69 s = 18.46 minutes
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.