Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

The power cable for an electric trolley ( Figure 1 ) carries a horizontal curren

ID: 2278248 • Letter: T

Question

The power cable for an electric trolley (Figure 1) carries a horizontal current of 330 Atoward the east. The Earth's magnetic field has a strength 5.0

The power cable for an electric trolley (Figure 1) carries a horizontal current of 330 A toward the east. The Earth's magnetic field has a strength 5.0times10?5T and makes an angle of dip of 26? at this location. Calculate the magnitude of the magnetic force on a 28-m length of this cable. Find the direction of the magnetic force on the 28-m length of this cable The magnetic force on this cable is

Explanation / Answer

The magnitude of the force follows from

F = B I L

F = 5.0 x 10^-5 T * 330 A * 28 m

F = 0.462 N

B.

For direction,

Using the right-hand rule, you will find that this force points in a northerly direction,

the angle with the horizontal being = 90 - 26 = 64 degrees.

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote