Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A solid, non-conducting sphere of radius 2.0cm has a charge of +3.4nC distribute

ID: 1315299 • Letter: A

Question

A solid, non-conducting sphere of radius 2.0cm has a charge of +3.4nC distributed uniformly throughout its volume. A conducting shell with an inner radius of 3.4cm and an outer radius of 3.6cm is located concentrically around the solid sphere, and has a net charge of-1.7nc 1.7 nC. 2.0 cm 3.6 cm +3.4 nC. a. What is the magnitude and direction of the electric field E at a point located r away from the center of the spheres, where r 3.6 cm b. What is the magnitude and direction of the electric field E at a point located away from the center of the spheres, where 2.0cm k r 3.4cm? c. What is the total amount of charge induced on the inner surface of the conducting shell at radius 3.4 cm? What is the total amount of charge induced on the outer surface of the conducting shell, at radius 3.6 cm? Determine the magnitude and direction of the electric field E as a function of r, where 2.0cm?

Explanation / Answer

a) E = k*Qin/r^2

= 9*10^9*(3.4-1.7)*10^-9/0.036^2

= 1.18*10^4 N/c radially outward

b) E = k*Qin/r^2

= 9*10^9*(3.4*10^-9/0.02^2

= 7.65*10^4 N/c radially outward


c) Q_inner = -3.4 micro C


d)Q_ouetr = +1.7 nC

e) E = k*Q*r/R^2

here, Q = +3.4 nC

R = 2 cm

r is the distance from center to the point where we are finding E.

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote