The next twelve questions are about this circuit. The voltage of the battery is
ID: 1313769 • Letter: T
Question
The next twelve questions are about this circuit. The voltage of the battery is 12 V, and the values of the resistances are: R1 = 5 ohms, R2 = 10 ohms, R3 = 15 ohms, and R4 = 20 ohms.
1) R1 and R3 are in:
parallel
series
neither
2) R2 and R4 are in:
parallel
series
neither
3) Compare the magnitude of the current through R2 and R3
I2 > I3
I2 = I3
I2 < I3
4) Compare the magnitude of the voltage across R1 and R3
V1 > V3
V1 = V3
V1 < V3
5) Compare the magnitude of the voltage across R2 and R4
V2 > V4
V2 = V4
V2 < V4
6) Compare the magnitude of the current through R1 and R4
I1 > I4
I1 = I4
I1 < I4
7) Calculate the total equivalent resistance of this circuit.
2.11 ohms
4.06 ohms
8.73 ohms
24.9 ohms
50.0 ohms
8) Calculate the current going through R1.
0.34 A
0.57 A
1.58 A
2.40 A
2.74 A
9) Calculate the current going through R2.
0.37 A
0.57 A
1.58 A
2.40 A
2.74 A
10) Calculate the voltage drop across R3.
3.4 V
5.7 V
8.3 V
10.2 V
12 V
11) Calculate the voltage drop across R4.
3.7 V
5.7 V
8.6 V
10.2 V
12 V
12) Calculate the total power dissipated in this circuit.
12 W
24 W
35 W
48 W
60 W
The next three questions are about this circuit.
13) Which one of the following is a valid Kirchhoff voltage equation for the dotted outside loop?
-E1 + I1R1 + E4 - I4R4 = 0
-E1 + I1R1 - E4 + I4R4 = 0
-E1 + I1R1 - E4 - I4R4 = 0
14) Which one of the following is a valid Kirchhoff current equation for the above circuit.
I1 + I2 + I3 + I4 = 0
I1 - I2 + I3 + I4 = 0
I1 + I2 - I3 - I4 = 0
15) Let E1 = 10 V, E2 = 15 V, R1 = 10 W, and R2 = 20 W. What is the magnitude of the potential difference between points A and B?
|VAB| = 2.5 volts
|VAB| = 5 volts
|VAB| = 10 volts
|VAB| = 15 volts
|VAB| = 25 volts
Explanation / Answer
13) Which one of the following is a valid Kirchhoff voltage equation for the dotted outside loop?
-E1 + I1R1 - E4 - I4R4 = 0
14) Which one of the following is a valid Kirchhoff current equation for the above circuit.
I1 - I2 + I3 + I4 = 0
15) Let E1 = 10 V, E2 = 15 V, R1 = 10 W, and R2 = 20 W. What is the magnitude of the potential difference between points A and B?
5V
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.