The next twe questions are based on the following: information relates to produc
ID: 2556716 • Letter: T
Question
The next twe questions are based on the following: information relates to production for last year uss a sandard cost system wih machine-hours as the activity base for overhead The following Variable Fixed Total budgcted overbcad (at the denominator level of activity) Total applied overhcad Total actual overhead 60,000 s 55.200 115,000 s 53,500 S 110,400 The standard machine-hours allowed for actual ouaput during the year were 4,600. The actual machine-hours incurred were 4,500 18 What was Topeka's VMOH Rate Variance? 5500 Favorable $500 Unfavorable A. B. C. D. E. None of the above $1,200 Favorable 1,200 Unlavorable 19 What was Topeka's FMOH Budget variance 4,600.00 Favorable 4,600.00 Unfavorable A. B. C 10,000.00 Favorable D. 10,000.00 Unfavorable E. None of the aboveExplanation / Answer
Solution 18:
Standard rate of variable overhead = $55,200 / 4600 = $12 per hour
Actual rate of variable overhead = $53,500 / 4500 = $11.888 per hour
Variable manufacturing overhead rate variance = (SR - AR) * AH = ($12 - $11.8888) * 4500 = 500 Favorable
Hence option A is the right choice.
Solution 19:
Budgeted mahcine hours = Budgted variable overhead / Standard rate of variable overhead = $60,000 / 12 = 5000 hours
Predetermined fixed overhead rate = Applied overhead / Standard machine hours = $115,000 / 4600 = $25 per machine hour
Budgeted fixed overhead = 5000 * $25 = $125,000
Fixed manufacturing overhead budget variance = Budgeted fixed overhead - Actual fixed overhead
= $125,000 - $110,400 = $14,600 F
Hence option A is the right choice.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.