A block of weight w = 35.0N sits on a frictionless inclined plane, which makes a
ID: 1311978 • Letter: A
Question
A block of weight w = 35.0N sits on a frictionless inclined plane, which makes an angle 32 degrees with respect to the horizontal, as shown in the figure. (Figure 1) A force of magnitude F = 18.5N , applied parallel to the incline, is just sufficient to pull the block up the plane at constant speed.
The block moves up an incline with constant speed. What is the total work Wtotal done on the block by all forces as the block moves a distance L = 5.00m up the incline? Include only the work done after the block has startedmoving at constant speed, not the work needed to start the block moving from rest.
What is Wg, the work done on the block by the force of gravity w? as the block moves a distance L = 5.00m up the incline?
What is WF, the work done on the block by the applied force F? as the block moves a distance L = 5.00m up the incline?
What is WN, the work done on the block by the normal force as the block moves a distance L = 5.00m up the inclined plane?
Explanation / Answer
the total work done by all the forces is equal to zero because the work done by the F is cancelled by the parllel gravity component.
work done by force of gravity =- 35 * sin (32)* 5 = -92.5 n/m
as both works are equal and opposite work done by force = +92.5 n/m
work done by noramal force is 0 because the direction of forece is perpendicular to the motion
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.