You have a coil of wire with 20 turns each of 1.5 cm radius. You place the plane
ID: 1310547 • Letter: Y
Question
You have a coil of wire with 20 turns each of 1.5 cm radius. You place the plane of the coil perpendicular to a 0.42-TB? field produced by the poles of an electromagnet as shown in the figure (Figure 1) .
Part A
Find the magnitude of the average induced emf in the coil when the magnet is turned off and the field decreases to 0 T in 2.1s .
Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.
?in =
Part B
Is the direction of the induced current in the galvanometer from lead a to b, or from b to a?
a.) From a to b. b.) From b to a.Explanation / Answer
Part A
e=-d(nBA)/dt=- nA(0-0.42)/2.1 = 0.2*nA V = 0.2*20*pi*0.0152 = 2.82*10-3 V
Part B
b to a (neglecting part A)
a to b(considering part A)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.