a) What should be the tension in the String? T = _______________________ N b) Wh
ID: 1303292 • Letter: A
Question
a) What should be the tension in the String?
T = _______________________ N
b) What should be the mass of string S2 so that it will produce A#(frequency 466Hz) as its fundamental?
M2= ________________________ g
c) To extend the range of your instrument, you include a fret located just under the stings, but not normally touching them. How far from the upper end should you put this fret so that whe you press S1 tightly against it, this string will produce C# (frequency 277Hz) in its fundamental? That is, what is x in the figure?
x = ________________________ cm
d) If you press S2 against the fret, what frequency of sound will it produce in its fundamental?
f = ___________________________ Hz
Explanation / Answer
Hope this is not too late to help...
f = 1/2L(sq rt F/mu)
262 hz = 1/2(0.35 m) (sqrt F/0.0083 kg)
F = 279 N
466 hz = 1/2(0.35 m)(sqrt 279/mu)
mu = 2.6 g/m
277 = 1/2(L) (sqrt 279/0.0083 kg)
L = 33.1 cm (35 - 33.1 = 1.9 cm from the end)
f = 1/2(0.331)(sqrt 279/0.0026)
f = 495 hz
Hope that helps...
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.