a) What is the minimum weight of block C that will prevent the system from slidi
ID: 1955014 • Letter: A
Question
a) What is the minimum weight of block C that will prevent the system from sliding?
b) If block C is lifted off, how fast will the system accelerate?
c) If the system is in motion and block C is dropped onto A, what is the minimum weight of C that will stop the system?
In the above figure, blocks A and B have weights of 44N and 22N, respectively. Assume the coefficient of friction between A and the table is ?(static) = 0.20 and ?(kinetic) = 0.15. [Assume frictionless, massless pulley.] a) What is the minimum weight of block C that will prevent the system from sliding? b) If block C is lifted off, how fast will the system accelerate? c) If the system is in motion and block C is dropped onto A, what is the minimum weight of C that will stop the system?Explanation / Answer
a.) .2 ((44N) + c) - 22N = 0 or sum forces equals zero for it not to slide and static coeffienct because it won't be moving .2(44 + c)=22 44+c= 110 c=110*44 c= 66N There Block c would have to be at least 66N to stop the system from moving b.) .15(44N)-22N= -15.4N which means there is a total force of 15.4 pulling it downward and /15 coeffienct because it is in motion F=ma 15.4N/mass = acceleration total the two block weight 66N which 66N/9.8m/s^2 = 6.7 kg 15.4N/6.7 kg = 2.3m/s^2 of downward acceleration c.) Since its already in motion it will be using the .15 coefficient .15(44N+c)=22N 44N+C =146.7N C=102.7N And therefore the block must weight 102.7N to stop the system if its already in motion
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.