The limit to the eye\'s acuity is actually related to diffraction by the pupil.
ID: 1302115 • Letter: T
Question
The limit to the eye's acuity is actually related to diffraction by the pupil. What is the angle between two just-resolvable points of light for a 7.75 mm diameter pupil, assuming the average wavelength of 554 nm? Take your result to be the practical limit for the eye. What is the greatest possible distance a car can be from you if you can resolve its two headlights, given they are 1.50 m apart? What is the distance between two just-resolvable points held at an arm's length (0.650 m) from your eye?
The limit to the eye's acuity is actually related to diffraction by the pupil. What is the angle between two just-resolvable points of light for a 7.75 mm diameter pupil, assuming the average wavelength of 554 nm? Take your result to be the practical limit for the eye. What is the greatest possible distance a car can be from you if you can resolve its two headlights, given they are 1.50 m apart? What is the distance between two just-resolvable points held at an arm's length (0.650 m) from your eye?Explanation / Answer
theta = 1.22 [lambda / d]
= 1.22 * 554 * 10-9 / (7.75 * 10-3)
= 8.72 * 10-5 rad
-------------------------------------
The distance between two objects seperated by a angle theta
s = r theta
r = s / theta
= 1.50 / 8.72 * 10-5
= 17.19 * 103 m
---------------------------------------------
s = r theta
= 0.650 * 8.72 * 10-5
= 5.67 * 10-5
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.