Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

The lifetimes of lightbulbs produced by a particular manufacturer have an approx

ID: 3332373 • Letter: T

Question

The lifetimes of lightbulbs produced by a particular manufacturer have an approximately normal distribution with a mean of 217 hours and a standard deviation of 24 hours. Suppose that you purchase 9 bulbs, which can be regarded as a random sample from the manufacturer's output. 236,2.4,2.38, 0.0086999999999999 ROUND YOUR ANSWERS TO FOUR DECIMAL PLACES. (a). The sampling distribution of the sample mean lifetime of these 9 bulbs is norm with a mean of 217and a standard error of 24 Using your answer from part (a), find the probability that the sample mean lifetime of these 9 bulbs is (b), less than 196 L (c), greater than 236 (d), between 201 and 239 | |

Explanation / Answer

THe four part

(A) THe sampling distribution of the sample mean lifetime of these 9 bulbs is normal with a mean of 217 hours and a standard error of s/ sqrt(n) = 24/ sqrt(9) = 24/ 3 = 8 hours.

(B) Less than 196.

Pr( X <= 196) = NORMAL (X <= 196 ; 217; 8)

Z = (196 - 217)/ 8 = -2.625

Pr( X <= 196) = 0.0043

(C) Pr(X >= 236) = 1 - Pr(X < 236)

NORMAL (X <= 236 ; 217; 8)

Z = (236 - 217)/ 8 = 2.375

Pr( X <= 236) = 0.9912

Pr(X >= 236) = 1 - Pr(X < 236) = 1 - 0.9912 = 0.0088

(c) Pr( 201 <= X <= 239) = Pr( X < = 239 ; 217; 8) - Pr(X <= 201 ; 217 ; 8)

Z - values

Z2 = (239 - 217)/ 8 = 2.75

Z1 = (201 - 217)/8 = -2

Pr( 201 <= X <= 239) = Pr( X < = 239 ; 217; 8) - Pr(X <= 201 ; 217 ; 8) = (2.75) - (-2)

= 0.9970 - 0.0228

= 0.9742

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Chat Now And Get Quote