The lift bags on the airship Hindenburg had a volume of 200,000 cubic meters. a)
ID: 2112257 • Letter: T
Question
The lift bags on the airship Hindenburg had a volume of 200,000 cubic meters.
a) If the bags were filled with hydrogen gas, what was the lift force on the airship? (Not the buoyant force, the total lift.)
b) What if it were filled with hhelium gas? Assume the densities of hydrogen and helium gas at normal conditions are 0.084 kg/m^3 and 0.168 kg/m^3.
c) The "Stone of Scone" has a volume of approxmately 1.50 cubic meters. How much does it weight if it is immersed in water? What do you assume for the specific gravity of the rock?
Explanation / Answer
a)
F=d*v*g = 0.84*200000*9.8 = 164640 N
b)
F=d*v*g = 0.168*200000*9.8 = 329280 N
c)
specific gravity = mass of rock /mass of equal volume of rock
2.7 is cosidered as the avg specific gravity of rock
so,
mass of rock = 2.7*1.50*0.084 = 0.3402
so, it wt = m*g = 0.3402*9.8 = 3.33396 N
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.