A mountain climber stands at the top of a 33.5-m cliff that overhangs a calm poo
ID: 1301592 • Letter: A
Question
A mountain climber stands at the top of a 33.5-m cliff that overhangs a calm pool of water. She throws two stones vertically downward 1.00 s apart and observes that they cause a single splash. The first stone had an initial velocity of
-2.40 m/s. (Indicate the direction with the sign of your answer.)(a) How long after release of the first stone did the two stones hit the water?
s
(b) What initial velocity must the second stone have had, given that they hit the water simultaneously?
m/s
(c) What was the velocity of each stone at the instant it hit the water?
Explanation / Answer
Let velocity of second stone be v.
Time taken for first stone to hit water = t.
THen we have, -33.5 = -2.4t+0.5*-g*t^2, where g=9.8
Solving, we have t=2.4s
So, after 2.4 seconds of release of the first stone,the two stones hit the water
Stone 2 hits water 1 second faster, so time for second stone = 1.4 s
Equation of motion: -33.5 = u*1.4 + 0.5*-9.8*1.4^2
we have u=-17.06 m/s
So initial velocity of stone 2 is -17.06 m/s
v=u+at
For first stone, v=-2.4-9.8*2.4=-25.92 m/s
For second stone, v=-17.06-9.8*1.4=-30.78 m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.