1.Consider a wave that has a frequency of 6.1 kHz and a wavelength of 0.11 m. Wr
ID: 1300595 • Letter: 1
Question
1.Consider a wave that has a frequency of 6.1 kHz and a wavelength of 0.11 m. Write an equation that might describe this wave. (Assume that the amplitude is 1 m and the wave propagates in the positive x direction. Use the following as necessary: x, t, and ?.)
2.The figure below shows an experiment in which the sound waves generated by a singer and having a single frequency are emitted by two speakers. These sound waves interfere at a listener located at point P. If the interference at point P is constructive, what is the smallest possible value of the frequency? (Assume x = 2.2 m, ? = 21
Explanation / Answer
1) y = A*sin(kx -wt) = 1(m) *sin((18.18 ? x - 12200 ? t )
2) x1 =2.2/cos21 = 2.3565 m
path difference = x2-x1 = 0.1565 m
pd= L
f = V/L = V / pd = 343/(2*0.1565) = 2191.69
4) nfo = 360
n' *fo = 1080
n' / n = 3
n' = 3n
3n-1)*fo = 720
n = 1
fo = 720/2 = 360 Hz
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.