A spring stretches 5.0 cm when a 0.2 kg block is hanging from it. If a 0.7 kg bl
ID: 1299676 • Letter: A
Question
A spring stretches 5.0 cm when a 0.2 kg block is hanging from it. If a 0.7 kg block replaces it, how far does it stretch? What is the frequency of oscillations of he 0.7 kg block if it undergoes SHM? A spring stretches 5.0 cm when a 0.2 kg block is hanging from it. If a 0.7 kg block replaces it, how far does it stretch? What is the frequency of oscillations of he 0.7 kg block if it undergoes SHM? If a 0.7 kg block replaces it, how far does it stretch? What is the frequency of oscillations of he 0.7 kg block if it undergoes SHM?Explanation / Answer
mg = kx
0.2*9.8 = k*5x10^-2
k = 39.2 N/m
0.7 kg is hanged
mg = kx
0.7*9.8 = 39.2*x
x = 0.175 m
x = 17.5 cm
b) w = sqrt(k/m)
w = 7.4833
f = w/2pi = 1.191 Hz
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.