A spring stretches 4cm when a load of 10N is suspended from it. How much will it
ID: 1600572 • Letter: A
Question
A spring stretches 4cm when a load of 10N is suspended from it. How much will it stretch is an identical spring is attached to support the load as shown in (a) and (b)? Silicon is the main ingredient of both glass and semi-conductor devices, yet the properties of these materials are different. Explain why? What happens to the density of a helium balloon when it is cooled? A whale is compressed as it dives deep in the ocean due to the ocean pressure. What happpens to its mass during the dive? To its density?Explanation / Answer
7 kx = W
k*0.04 = 10
k = 250 N/m
a) springs in parallel
Kequi = K1 + K2 = 250 + 250 = 500 N/m
W = Keq*x
x = 10 / 500 = 0.02 m = 2 cm
b) springs in series
Kequi = K*K/ (K+K) = (250*250) / (250+250 ) =125 N/m
x = 10 / 125 = 0.08 = 8cm
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.