A spring of negligible mass stretches 3.00 cm from its relaxed length when a for
ID: 1302371 • Letter: A
Question
A spring of negligible mass stretches 3.00 cm from its relaxed length when a force of 8.00 N is applied. A 0.470-kg particle rests on a frictionless horizontal surface and is attached to the free end of the spring. The particle is displaced from the origin to x = 5.00 cm and released from rest at t = 0. (Assume that the direction of the initial displacement is positive.)
(a) What is the force constant of the spring?
1 N/m
(b) What are the angular frequency (?), the frequency, and the period of the motion?
(c) What is the total energy of the system?
5 J
(d) What is the amplitude of the motion?
6 cm
(e) What are the maximum velocity and the maximum acceleration of the particle?
(f) Determine the displacement x of the particle from the equilibrium position at t = 0.500 s.
9 cm
(g) Determine the velocity and acceleration of the particle when t = 0.500 s. (Indicate the direction with the sign of your answer.)
Explanation / Answer
a) F = k*x
==> k = F/x = 8/0.03 = 266.67 N/m
b)
angular frequency, w = sqrt(k/m) = sqrt(266.7/0.47) = 23.82 rad/s
frequency, f = w/2*pi = 23.82/(2*3.14) = 3.79 Hz
Time periode, T = 1/f = 0.264 s
c) U = 0.5*k*x^2 = 0.5*266.67*0.05^2 = 0.333 J
d) A = 5 cm
e)
0.5*m*Vmax^2 = U
Vmax = sqrt(2*U/m) = sqrt(2*0.333/0.47) = 1.19 m/s
Fmax = k*A
m*amax = k*A
amx = k*A/m = 266.67*0.05/0.47 = 28.37 m/s^2
f)
x = A*cos(w*t)
= 0.05*cos(23.82*0.5)
= 0.0396
= 3.96 cm
g)
v = -A*w*sin(w*t)
= -0.05*23.82*sin(23.82*0.5)
= 0.7126 m/s
a = -A*w^2*cos(w*t)
= -0.05*23.82^2*cos(23.82*0.5)
= -22.47 m/s^2
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.