Specific heat of steel: 490 J/kg/K Specific heat of water: 4180 J/kg/K Heat of f
ID: 1299222 • Letter: S
Question
Specific heat of steel: 490 J/kg/K Specific heat of water: 4180 J/kg/K Heat of fusion of steel: 126,000 J/kg Heat of evaporation of water: 334,000 J/kg 1370C Melting point of steel: 1370 C Boiling point of water: 100 C, A 450g block of steel is removed from a furnace at 1100 degree C and immediately dropped into an equal mass of water at 20 degree C. Use any of the information above to determine the percentage of water that boils away. If none of the water boils, write 0%. If all of it boils, write 100%.Explanation / Answer
heat lost = heat gained
m1s1dT = m1s2dT2 + mLwater
450*490*(1100 - 100) = 450*4180*(100-20) + m*Lwater
2.205x10^8 = 1.505x10^8 + m*334000
m = 209.64 Kg
% water boils = (209.64/450)*100 = 46.58 %
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.