Specialty Steel has carefully measured production in its new plant to determine
ID: 3006112 • Letter: S
Question
Specialty Steel has carefully measured production in its new plant to determine whether it is technically efficient in production. It has found that, for its two inputs K and L, it has the following marginal products: MP_K = 12 units and MP_L = 20 units. The inputs are hired in perfectly competitive markets, and the firm faces input costs of P_K = $8.50 and P_L = $11 per unit. You have been hired as a consultant to assist Specialty in increasing profitability. What do you recommend about production planning? Explain. Assuming MP_K and input costs remain constant, at what MP_L will the firm be operating efficiently?Explanation / Answer
The firm maximizes profit when the ratios of marginal products to input costs are equal across all inputs.
This requires that MPk/Pk = MPL/PL.
MPk/Pk = 12 / 8.5 = 1.41
MPL/PL = 20 /11 = 1.81
Here, the respective ratios are 1.41 and 1.81 and are not equal.
Therefore, the firm is not maximizing profit.
It can increase profit by hiring more labor and/or less capital to bring this ratio into equality.
Assuming MPk and input costs remain constant, the firm operates efficiently when MPk/Pk = MPL/PL
So, 12 / 8.5 = MPL / 11
MPL = 11 * 12 / 8.5 = 15.53 = 16 (Approx)
So, at MPL = 16 units the firm will be operating efficiently.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.