Four acrobats of mass 90.0 kg, 68.0 kg, 62.0 kg, and 55.0 kg form a human tower,
ID: 1298022 • Letter: F
Question
Four acrobats of mass 90.0 kg, 68.0 kg, 62.0 kg, and 55.0 kg form a human tower, with each acrobat standing on the shoulders of another acrobat. The 90.0-kg acrobat is at the bottom of the tower.
(a) What is the normal force acting on the 90.0-kg acrobat?
N
(b) If the area of each of the 90.0-kg acrobat's shoes is 480 cm2, what average pressure (not including atmospheric pressure) does the column of acrobats exert on the floor?
Pa
(c) Will the pressure be the same if a different acrobat is on the bottom?
Explanation / Answer
a)
The four stand on eachother.
Total mass of top of 90 kg acrobat = 68 + 62 + 55 = 175 kg
weight = 1813 N
total weight of four people = 275 * 9.8 = 2675 N
So, normal contace force on top shoulders of 90 kg acrobat = 1813 N
normal force on feet of acrobat 90kg from ground = 2675 N
Answer b)
Area of ground = 480 sq.cm = 0.048 m2
Pressure by column on ground = F/A = 2675/0.048 = 55729.166 Pa
Answer c)
Pressure on ground will remain same irrespective to arrangement of acrobats vertically provided the same four stand.
If a new acrobat of mass not equal to 90 kg, replaces the 90kg acrobat while other three being the same, THEN PRESSURE SHALL CHANGE.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.