6. An alpha particle (mass malpha = 6.64 x 10^27 kg, charge = 2e) traveling hori
ID: 1297836 • Letter: 6
Question
6. An alpha particle (mass malpha = 6.64 x 10^27 kg, charge = 2e) traveling horizontally with the speed of 28.0 km/s enters an area with the uniform magnetic field B=0.650 T directed into the plane of the drawing (see diagram below). (a) Calculate the force on the particle in the magnetic field and indicate the direction of the initial trajectory deflection as a result of the magnetic force. (b) What is the acceleration of the particle? (c) What is the radius of curvature of the particle?s trajectory in the field?Explanation / Answer
a) F = q v B = 2*1.6E-19*28.0E3*0.65= 5.82E-15 N
v into B is up so force is up
b) F = m a
a = F/m = 5.82E-15/6.64E-27= 8.77E11 m/s^2
c)
a = v^2/r
r = v^2/a = 28.0E3^2/8.77E11= 8.94E-4 m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.