6. According to the 1967 Journal of Experimental Biology paper “The Jump of the
ID: 581237 • Letter: 6
Question
6. According to the 1967 Journal of Experimental Biology paper “The Jump of the Flea: A Study of the energetics and a model of the mechanism” by Bennet-Clark and Lucey, when a flea (mass 0.45 mg) jumps it accelerates from 0 to 1 m/s in approximately 0.85 ms. Determine its acceleration and power.
7. A 2000 kg car moving at 20 mph plows into the back of a 10,000 kg truck that is standing still. The wreckage sticks together after the crash. How fast is it moving?
8. Re-work the above problem, this time with the car standing still and the truck moving at 20 mph
Explanation / Answer
acceleration=1-0/0.85X10-3=1176.47m/sec2
power=0.45X10-6X9.8X 1
calculating we will get the answer
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.