Each of two parallel wires separated by 6.00 mm carries a 40-A current. These tw
ID: 1296480 • Letter: E
Question
Each of two parallel wires separated by 6.00 mm carries a 40-A current. These two currents are in the same direction. Determine the magnitude of the magnetic field at a point that is 5.0 mm from each of the wires. [Think three dimensionally.] 2.6 mT 3.8 mT 1.9 mT 1.4 mT 3.2 mT A certain rod has a length of 96.0 cm and moves southward through a uniform magnetic field that is directed downward. The ends of the rod are oriented to the east and west and the magnitude of the field is 0.0480 T. If the induced emf between the ends of the rod is 38.0 mV, what is the speed of the rod? 17.5 cm/s 24.3 cm/s 49.8 cm/s 67.4 cm/s 82.5 cm/sExplanation / Answer
20)
B1 = uI/(2*pi*r) = 1.26*10^-6*40/(2*pi*0.005) = 1.6*10^-3 <-------magnitude
B2 = 1.26*10^-6*40/(2*pi*0.005) = 1.6*10^-3 <----magnitude
So, Bnet = B1 + B2 <------vector addition
So, Bnet = 2*1.6*10^-3*cos(asin(3/5)) = 2.6*10^-3 T = 2.6 mT <---------answer
21)
Induced emf = BIv
where B = magnetic field= 0.048 T
I = length = 0.96 m
So, 38*10^-3 = 0.048*0.96*v
So, v = 0.825 m/s = 82.5 cm/s <----------answer
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.