Each of two parallel wires separated by 8.0 mm carries a 20-A current. These two
ID: 2039595 • Letter: E
Question
Each of two parallel wires separated by 8.0 mm carries a 20-A current. These two currents are oppositely directed. Determine the magnitude of the magnetic field at a point that is 5.0 mm from each of the wires. a. 2.0 mT b. 1.6 mT c. 1.3 mT d. 1.8 mT e. 1.0 mT ANS: C PTS: 3 DIF: Challenging Each of two parallel wires separated by 6.0 mm carries a 40-A current. These two currents are in the same direction. Determine the magnitude of the magnetic field at a point that is 5.0 mm from each of the wires a. 2.6 mT . zero c. 1.9 mT d. 1.6 mT e. 3.2 mT ANS: A PTS: 2 DIF: AverageExplanation / Answer
only one question can be posted as per chegg guidelines
1.
Magnetic field due to long straight wire is given by
B=uoI/2pir
THe Magnetic field due to each wire is
B1=B2 =(4pi*10-7)*20/2pi*(5*10-3)
B1=B2 =8*10-4 T
o=tan-1(3/4) =36.86o
Since Vertical components are equal in magnitude and opposite in directions.Therefore horizontal component of total magnetic field is
Bx=2B1Cos36.86 =2*(8*10-4)*Cos36.86
Bx=1.28 mT=1.3 mT (approx)
Therefore
B=sqrt[1.32+02]=1.3 mT
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.