A hydrogen atom emits a photon that has momentum 0.6592e-27 kg*m/s. This photon
ID: 1294087 • Letter: A
Question
A hydrogen atom emits a photon that has momentum 0.6592e-27 kg*m/s. This photon is emitted because the electron in the atom falls from a higher energy level into the n = 3 level. What is the quantum number of the level from which the electron falls? Use values of h = 6.626e-34 Js, c = 2.998e8 m/s, and e = 1.602e-19 C.
A hydrogen atom emits a photon that has momentum 0.6592e-27 kg*m/s. This photon is emitted because the electron in the atom falls from a higher energy level into the n = 3 level. What is the quantum number of the level from which the electron falls? Use values of h = 6.626e-34 JA hat?s, c = 2.998e8 m/s, and e = 1.602e-19 CExplanation / Answer
we are given momentum
and so we can find change in energy
and then
using formula
E2-E1=-13.6(1/n12-1/n22)
we know n2=3 ,
we can fing n1
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.