44. A 200-kg communications satellite is placed into a circular orbit around Ear
ID: 1293145 • Letter: 4
Question
44. A 200-kg communications satellite is placed into a circular orbit around Earth. The radius of the satellite's orbit is 4.23x10(small)7 m.
(a) Find the gravitational force on the satellite. The Earth has a mass of 6x1024 kg.
(b) Use the equation for centripetal force to compute the speed of the satellite.
(c) What distance does the satellite travel in one complete orbit around the Earth? (Hint: The distance the satellite travels during one orbit is 2Br, where r is the radius of the orbit.)
(d) How long does it take the satellite to complete one orbit (i.e. what is the period of the satellite?
Explanation / Answer
G ( newtons gravity constant ) = 6.673e-11 ( m^3 - kg^-1 - s^-2 )
Satellite mass (m1) = 200 kg
Earth mass (m2) = 5.9742e24 kg
Distance between (d) = 4.23e7 meters
(A)
Equal force (f) on each mass = ( G * m1 * m2 ) / d
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.