Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

43834.14 content assessment ide.Q22s.18course. Secure hewsWbblewnu Lebron Online

ID: 3177037 • Letter: 4

Question

43834.14 content assessment ide.Q22s.18course. Secure hewsWbblewnu Lebron Online at This is anempt mumber and submit campieron once sated this est must be completed one Donot leave the test before diding Save hour, 43 minutes, 45 seeends Save and submi Save All Answers 1 points Save Amsw QUESTION 1 You work at a company that processes car insurance applications. The company insures ve other tactor include rital status (married, rried). You have been asked to support the insurance by providing some statistics. Given the following information, draw a joint probability table. sales manager customers are rated as High, Moderate or Low Rsk tased on their vehicle and mansal status Theprobability of being a Hagh Rikeustomer is 20% and Low Risk is 45% You do research and find that65% of your eustomers are married. These eveals are 1. What is the probably of being unmarried (Put anwerinprobabities percents. Your answer must be between and 1 Leadwith 0 priortothe decimal point) 1 points save Ans QUESTION 2 2 What is the probabary of being a customer ated MoDERATE risk who is UNMARRIED? probabilities not percents Lead with a prior to the decimal point and use 4 decimal points) QUESTION 1 points save Am r etis prebubley tableand daw aProbabilry Tree start your initialbranch with the variable mentioned fiRST inthe problem descrition Labies branches from top to bottom in the order mentoned in the problem description 3 Looking at the first branch and the top branch of that branch what is PB1 IAT).qualto? O Ask me anything

Explanation / Answer

Solution:-

1) The probability of being unmarried is 0.35.

The probability of being married = 65/100 = 0.65

The probability of being unmarried = 1 - 0.65 = 0.35

The probability of being unmarried = 0.35

2) The probability of being rated moderate risk who is unmarried = 0.35 × 0.35 = 0.1225

P(High risk) = 0.20

P(Low risk) = 0.45

The probability of moderate risk costumer = 1 - 0.20 - 0.45

The probability of moderate risk costumer = 0.35

The probability of being rated moderate risk who is unmarried = 0.35 × 0.35 = 0.1225

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote