A flywheel with a radius of 0.230m starts from rest and accelerates with a const
ID: 1292735 • Letter: A
Question
A flywheel with a radius of 0.230m starts from rest and accelerates with a constant angular acceleration of 0.690rad/s2.
B) Compute the magnitude of the tangential acceleration, the radial acceleration, and the resultant acceleration of a point on its rim after it has turned through 60.0?. Find atan and arad in m/s2
C) Compute the magnitude of the tangential acceleration, the radial acceleration, and the resultant acceleration of a point on its rim after it has turned through 120?. Find atan and arad in m/s2
Explanation / Answer
atan = r * alpha = 0.230 * 0.690 = 0.1587 m/s2
theta = 60 degrees = 60 * 2 * pi / 360 = 1.047 radians
w1 = 0, theta = 1.047 radians
w22 - w12 = 2 * alpha * theta
w2 = sqrt (2 * alpha * theta)
w2 = 1.20 rad/s
arad = r * w22 = 0.230 * 1.202
arad = 0.33 m/s2
atan = 0.1587 m/s2
--------------------------------------------------
B) theta = 120 degrees = 120 * 2 * pi/360 = 2.094 radians
w1 = 0, theta = 2.094 rad
w22 - w12 = 2 * alpha * theta
w2 = sqrt (2 * alpha * theta)
w2 = 1.699 rad/s
arad = r * w22 = 0.230 * 1.6992
arad = 0.66 m/s2
atan = 0.1587 m/s2
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.