A flywheel is a solid disk that rotates about an axis that is perpendicular to t
ID: 2066558 • Letter: A
Question
A flywheel is a solid disk that rotates about an axis that is perpendicular to the disk at its center. Rotating flywheels provide a means for storing energy in the form of rotational kinetic energy and are being considered as a possible alternative to batteries in electric cars. The gasoline burned in a 270 mile trip in a typical midsize car produces about 1.70 109 J of energy. How fast would a 13 kg flywheel with a radius of 0.40 m have to rotate in order to store this much energy? Give your answer in rev/min.Explanation / Answer
E = (1/2) I w^2
>>>>
w = 2E/I
w = 2E/(0.5*m*R^2)
w = 2*1.70e9/(0.5*13*0.4*0.4)
w = 3269230769.2307692307692307692308 rad/s
f = w/(2*3.14)
f = 3269230769.231*60/(2*3.14) rev/s
f = 3.12 * 10^10 rev/min
------------------------------------------------
Answer: 3.12 * 10^10 rev/min
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.