A massless spring with k =74N/m hangs from the ceiling. A 510-g mass is hooked o
ID: 1292494 • Letter: A
Question
A massless spring with k=74N/m hangs from the ceiling. A 510-g mass is hooked onto the unstretched spring and allowed to drop.
Part A
Find the amplitude of the resulting motion.
Express your answer using two significant figures.
6.8
SubmitMy AnswersGive Up
Correct
Part B
Find the period of the resulting motion.
Express your answer using two significant figures.
SubmitMy AnswersGive Up
A massless spring with k=74N/m hangs from the ceiling. A 510-g mass is hooked onto the unstretched spring and allowed to drop.
Part A
Find the amplitude of the resulting motion.
Express your answer using two significant figures.
A =6.8
cmSubmitMy AnswersGive Up
Correct
Part B
Find the period of the resulting motion.
Express your answer using two significant figures.
T= sSubmitMy AnswersGive Up
Explanation / Answer
A)
acceleratin m*a=k*x
or
m*g=k*A
A=(m/k)*g
=(510*10^-3)*9.8/74
=67.54*10^-3 m
=6.754 cm
B)
time perod T=2*pi*sqrt(amlitude/acceleration)
T=2*3.14*sqrt(67.54*10^-3/9.8)
=0.5213 sec
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.