A massless cord goes horizontally from a 12 kg mass block around the rim of a su
ID: 1399542 • Letter: A
Question
A massless cord goes horizontally from a 12 kg mass block around the rim of a suported solid disk of radius 0.50 m and mass 12 kg. The pivot is frictionless and the cord does not slip against the disk. After a half circle the cord goes back horizontally to the left. There is a 120 N force applied to the left on the upper segment of the cord. The block rests on a rough horizontal surface with a coefficient of sliding friction of 0.25. The block and disk start from rest and a 120 N force, F, is applied to the cord as shown.
After 2.0 meters displacement, what is the speed of the sliding block?
A)4.0 m/s
B)4.5 m/s
C)5.0 m/s
D)5.5 m/s
E)6.0 m/s
Explanation / Answer
B)4.5 m/s
here is the explanation
Net workdone, Wnet = F*d - Friction*d
= 120*2 - 12*9.8*0.25*2
= 181.2 J
Let I is moment of inrtia of the disk.
Let v is the speed of the block.
Net workdone = change in kinetic enrgy of the system
Wnet = 0.5*M*v^2 + 0.5*I*w^2
= 0.5*M*v^2 + 0.5*0.5*M*R^2*w^2
= 0.5*M*v^2 + 0.25*M*(R*w)^2
= 0.5*M*v^2 + 0.25*M*v^2
= 0.75*M*v^2
==> v = sqrt(Wnet/(0.75*M))
= sqrt(181.2/(0.75*12))
= 4.5 m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.