A solenoid with 1200 turns per meter has a diameter of 4.00 cm. A current I = 2.
ID: 1291401 • Letter: A
Question
A solenoid with 1200 turns per meter has a diameter of 4.00 cm. A current I = 2.46 A flows in the clockwise direction (when viewed from location P) in the solenoid. A rectangular loop of length L = 16.0 cm, width w = 12.5 cm, and 2 turns is centered on the axis of the solenoid.
Incorrect: Your answer is incorrect. Wb (b) When the current is increased to 5.40 A, the magnitude of the induced emf in the rectangular loop is 116 mV. How long did it take for the current to get to this value? A coil is wrapped around a horizontal cylinder. Around the center of the coil is a rectangular loop of wire at the right angle to the cylinder. The rectangle has a length of L and a width of w. There is a point labeled P to the left of the endcap of a cylinder. From the perspective of the point P a curving arrow labeled I is running clockwise down the coil away from the point p.Explanation / Answer
magnetic field due to Solonoid is B = uo N i/L
B = 4pi e-7 * 1200* 2.46/1
B = 3.7077 mT
now magnetic flux phi = NAB
phi = 1 * 0.16 * 0.125 * 0.0037077 /2
phi = 74. 1*10^-6 Wb
------------------------
induced emf e = NA dB/dt
0.116 = 1 * 0.16*0.125*(5.61-2.46)/dt
dt = 1.08 secs
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.