PHYSICS! PLEASE SHOW WORK. VERY URGENT. An airplane propeller is 1.78m in length
ID: 1291166 • Letter: P
Question
PHYSICS! PLEASE SHOW WORK. VERY URGENT.
An airplane propeller is 1.78m in length (from tip to tip) with mass 124kg and is rotating at 2900rpm (rev/min ) about an axis through its center. You can model the propeller as a slender rod.
Part A
What is its rotational kinetic energy?
Part B
A particle of mass 3 m is located 1.30m from a particle of mass m
Part A
Where should you put a third mass M so that the net gravitational force on M due to the two masses is exactly zero?
Part B
Is the equilibrium of M at this point stable or unstable for points along the line connecting m and 3m ?
Part C
Is the equilibrium of M at this point stable or unstable for points along the line passing through M and perpendicular to the line connecting m and 3 m ?
PHYSICS! PLEASE SHOW WORK. VERY URGENT. An airplane propeller is 1.78m in length (from tip to tip) with mass 124kg and is rotating at 2900rpm (rev/min ) about an axis through its center. You can model the propeller as a slender rod. Part A What is its rotational kinetic energy? Part B Suppose that, due to weight constraints, you had to reduce the propeller's mass to 75.0% of its original mass, but you still needed to keep the same size and kinetic energy. What would its angular speed have to be, in rpm rpm ? A particle of mass 3 m is located 1.30m from a particle of mass m Part A Where should you put a third mass M so that the net gravitational force on M due to the two masses is exactly zero? Part B Is the equilibrium of M at this point stable or unstable for points along the line connecting m and 3m ? Part C Is the equilibrium of M at this point stable or unstable for points along the line passing through M and perpendicular to the line connecting m and 3m ?Explanation / Answer
1
a) Rotational kinetic energy = 1/2 x I x angular velocity^2
I = moment of inertia
sooooo....
diameter = 1.78 m, mass = 124 kg
moment of inertia of a rod = m x L^2/12
124 x 1.78^2/12 = 32.72 = moment of inertia
angular velocity = 2900 x 2pi / 60 = 303.5 rads-1
0.5 x 32.72 x 303.5^2 = 1507287 J
b) Reduce the mass by 75% = 31 Kg
substitute in the formula for rotational kinetic energy and m= 31 Kg remaining values are same
we will get the final answer is 1151 rpm
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
2
A)M must be in between m and 3m.
Let x be the distance of M right from 3m.
Then force of attraction due to 3m on M ie F1 = G M 3m / x^2
Now the same M is at a distance 1.3 - x right from m.
So force of attraction on M due to m is given as F2 = G M m / (1.3 - x)^2
As M has to feel zero force then G M 3m / x^2 , G M m / (1.3 - x)^2 have to be equal to each other
ie F1 = F2
Equating, 3/x^2 = 1 / (1.3-x)^2
x = ./3 *1.3 / (1+./3) = 0.824 m
Equilibrium at this point is stable but for other points both on the line joining m and 3m as well as perpendicular line there will be equilibrium.
B) the mass M will be in stable equilibrium along the line passing thpough m and 3m
C) the mass M will be in unstable equilibrium along the line perpendicular to the ine jining m and 3m
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.