PHYSICS 1408 Lab Homework Vector Analysis This homework is due when you come to
ID: 1529146 • Letter: P
Question
PHYSICS 1408 Lab Homework Vector Analysis This homework is due when you come to lab the week of February 6. a) A student hangs three masses from a force table. If the first mass of 250 g is at an angle of 130°, and she then hangs a mass of 205 g at 225o, calculate the mass and angle of the third mass so that the ring on the force table is in equilibrium? For maximum credit, show your work. Assume the given masses include the mass of the hangers. b) On the attached sheet of graph paper, represent the vectors from part a graphically and to scale. Each square on the graph paper is 25 g.Explanation / Answer
Horizontally: 250g*cos130 + 205g*cos225 + m*cos = 0
m*cos = 305.65
Vertically:
250g*sin130 + 205g*sin225 + m*sin = 0
m*sin = -46.55
Squaring and adding ====> m^2 = 95589.2 ========> m = 309.2 g
Then = 8.66 degree
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.