An object 5.0 cm tall is 14cm cm from a concave lens. The resulting virtual imag
ID: 1290198 • Letter: A
Question
An object 5.0 cm tall is 14cm cm from a concave lens. The resulting virtual image is one-third as large as the object.
A) What is the focal length of the lens? f=______
B) What is the image distance? di=_______
------------------
C) What are the focal length of the lens? f=___________
D) What are the lateral magnification of the image? M=_______
An object 5.0 cm tall is 14cm cm from a concave lens. The resulting virtual image is one-third as large as the object. A) What is the focal length of the lens? f=______ B) What is the image distance? di=_______ ------------------ When an object is placed at 1.9m cm in front of the lens. C) What are the focal length of the lens? f=___________ D) What are the lateral magnification of the image? M=_______ m in front of a diverging lens, a virtual image is formed at 36cmExplanation / Answer
Hi,
m = v / u = 1/5 ie.
, v = u / 5= 10/5 = 2 cm
then 1/f = 1/u - 1/v, where 'f' is the focal length of the lens
so that 1/f = 1/10 - 1/2
= - 4 / 10 or f
= - 2.5 cm
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.