An object 5.0 cm tall is 30cm from a concave lens. The resulting virtual image i
ID: 1291383 • Letter: A
Question
An object 5.0 cm tall is 30cm from a concave lens. The resulting virtual image is one-fifth as large as the object.
Part A
What is the focal length of the lens?
Express your answer using two significant figures.
Part B
What is the image distance?
Express your answer using two significant figures.
_____
An object 5.0 cm tall is 30cm from a concave lens. The resulting virtual image is one-fifth as large as the object.
Part A
What is the focal length of the lens?
Express your answer using two significant figures.
f = ____ cmPart B
What is the image distance?
Express your answer using two significant figures.
di =_____
cmExplanation / Answer
apply magnification m = -v/u = -1/5
u = - 5 v
so
f = uv/u+v - 5v * v/( 4v)
f = 4v/5
f = 4 * 30/5*5
f = 4.8 cm
--------------------------
v = 30/5 = 6 cm
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.