A flywheel with a radius of 0.250m starts from rest and accelerates with a const
ID: 1289434 • Letter: A
Question
A flywheel with a radius of 0.250m starts from rest and accelerates with a constant angular acceleration of 0.800rad/s2 .
Part A
Compute the magnitude of the tangential acceleration, the radial acceleration, and the resultant acceleration of a point on its rim at the start.
Enter your answers separated with commas.
SubmitMy AnswersGive Up
Part B
Compute the magnitude of the tangential acceleration, the radial acceleration, and the resultant acceleration of a point on its rim after it has turned through 60.0?.
Enter your answers separated with commas.
SubmitMy AnswersGive Up
Part C
Compute the magnitude of the tangential acceleration, the radial acceleration, and the resultant acceleration of a point on its rim after it has turned through 120?.
Enter your answers separated with commas.
SubmitMy AnswersGive Up
atan,arad,atotal = m/s2Explanation / Answer
A.
a_tan = alpha .r = 0.8 x 0.25 =0.2 rad/s2
a_rad = 0 ( initial angularvel. is zero)
a_total = 0
B. )
a_tan = alpha .r = 0.8 x 0.25 =0.2 m/s2
w^2 -0 = 2 x 0.8 x (60 x pi / 180)
w = 1.29 rad/sec
a_rad = w^2.r = 1.29^2 x 0.250 = 0.42 m/s2
a_total = sqrt(a_tan^2 + a_rad^2) = 0.464 m/s2
C)
a_tan = alpha .r = 0.8 x 0.25 =0.2 m/s2
w^2 -0 = 2 x 0.8 x (120 x pi / 180)
w = 1.83 rad/sec
a_rad = w^2.r = 1.83^2 x 0.250 = 0.84 m/s2
a_total = sqrt(a_tan^2 + a_rad^2) = 0.86 m/s2
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.