Your employer asks you to build a 31-cm-long solenoid with an interior field of
ID: 1287620 • Letter: Y
Question
Your employer asks you to build a 31-cm-long solenoid with an interior field of 5.2mT . The specifications call for a single layer of wire, wound with the coils as close together as possible. You have two spools of wire available. Wire with a #18 gauge has a diameter of 1.02 mm and has a maximum current rating of 6 A. Wire with a #26 gauge is 0.41 mm in diameter and can carry up to 1 A. Which wire should you use? #18 #26 Part B What current will you need? Express your answer to two significant figures and include the appropriate units. IExplanation / Answer
Magnetic field due to a solenoid
B=uo*N*I/L
=>I=B*L/uo*N
For 18 Gauge Wire
N=L/d= 0.31/(1.02*10-3) =304 turns
I=(5.2*10-3)*(0.31)/(4pi*10-7)*304
I=4.2 A
For 26 gauge wire
N=0.31/(0.41*10-3) =757 turns
I=(5.2*10-3)*(0.31)/(4pi*10-7)*757
I=1.7 A
a)
For 26 gauge wire I=1.69 A>1 A Limit of the wire .so 18 gauge wire must be used.
b)
I=4.2 A
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.