Your division is considering two investment projects, each of which requires an
ID: 2664354 • Letter: Y
Question
Your division is considering two investment projects, each of which requires an upfront expenditure of $15 million. You estimate that the investments will produce the following net cash flows:
Year projectA projectB
1 $5,000,000 $20,000,000
2 10,000,000 10,000,000
3 20,000,000 6,000,000
What are the two projects IRR's if the cost of capital is 5%, 10%, and 15%?
Explanation / Answer
CF0 = CF1/(1+r)^1 + CF2/(1+r)^2 + CF3/(1+r)^3
$15,000,000 = $5,000,000/(1+r)^1 + 10,000,000/(1+r)^2 + $20,000,000/(1+r)^3
IRR = 44%
$15,000,000 = $20,000,000/(1+r)^1 + 10,000,000/(1+r)^2 + $6,000,000/(1+r)^3
IRR = 82%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.