A factory worker pushes a crate of mass 28.7kg a distance of 4.70m along a level
ID: 1287169 • Letter: A
Question
A factory worker pushes a crate of mass 28.7kg a distance of 4.70m along a level floor at constant velocity by pushing horizontally on it. The coefficient of kinetic friction between the crate and floor is 0.24.
Part A
What magnitude of force must the worker apply?
Part B
How much work is done on the crate by this force?
Part C
How much work is done on the crate by friction?
Part D
How much work is done by the normal force?
Part E
How much work is done by gravity?
Part F
What is the total work done on the crate?
Explanation / Answer
a) since constant velocity a = 0
F - friction = 0
F = friction = u m g = 0.24*28.6*9.81= 67.3 N
b) W = F d = 67.3*4.7= 316.3 J
c) W friction = - um g d = -316.3 J
d) W normal = N d cos theta
where theta is angle between N and motion = 90
cos 90 = 0
so W normal = 0
e) once again theta = 90
so W gravity = 0
f) W total = 316.3 - 316.3 + 0 + 0 = 0
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.